Štrbania dnes počas verejného zhromaždenia, na ktoré prišlo približne 300 až 400 ľudí, opätovne osadili pri vjazde do tejto tatranskej časti svoje informačné tabule Štrba - Štrbské Pleso. Stalo sa tak po tom, čo začiatkom roka 2009 samospráva mesta Vysoké Tatry znovu prevzala správu nad Štrbským Plesom, odstránila ich tabule a nainštalovala vlastnú tabuľu Vysoké Tatry - Štrbské Pleso. Aj tá však v noci zmizla a obe obce podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
\"Urobili sme tak preto, lebo je to naše územie, zapísané v katastrálnom operáte, \" uviedol k znovuosadeniu tabule starosta Štrby Michal Sýkora. Podľa jeho slov Štrba má k Štrbskému Plesu od svojho vzniku srdcový vzťah a Štrbské Pleso vždy bolo štrbské. \"Po tom, čo nám ho po vojne zobrali nasilu, proti našej vôli, sme si za 18 rokov prešli svoju cestu a dosiahli, že nám ho v reštitúcii vrátili. To, že teraz je tu nález Ústavného súdu, ktorým sa ruší rozsudok Najvyššieho súdu SR a vec sa mu vracia na ďalšie konanie, neoprávňuje mesto Vysoké Tatry, aby opäť ovládlo Štrbské Pleso. Má čakať, ako celý spor dopadne, ako my sme čakali 18 rokov, \" vyjadril sa Sýkora.
Mesto Vysoké Tatry podľa primátora Jána Mokoša odstránenie štrbianskej tabule začiatkom roka nepopiera a chce odstrániť aj znovu osadené tabule, ktoré \"sú namontované na majetku mesta Vysoké Tatry a nemajú tam čo robiť\". Svoj krok odôvodňuje prevzatím správy nad územím Štrbského Plesa práve na základe nálezu Ústavného súdu SR.
\"Právny stav, ktorý starosta Štrby zámerne zamlčuje, je taký, že rozsudok Najvyššieho súdu je zrušený, čím sa všetko vracia do pôvodného stavu. Pôvodný stav bol, že to spravovalo mesto Vysoké Tatry a od vlaňajšieho 30. októbra opäť toto územie patrí Vysokým Tatrám až do ďalších rozhodnutí. Ja verím, že budú také, že to bude aj ďalej patriť Vysokým Tatrám. Bol by to nelogický krok, keby to patrilo kamsi inam, \" uviedol pre TASR Mokoš. Podľa neho je v záujme celého Slovenska, aby také významné územie, ako sú Vysoké Tatry, administratívne vytvorené demokratickým parlamentom v roku 1947, ostalo pohromade a jeho rozvoj sa riadil z jedného, nie z viacerých centier.
Podľa nálezu Ústavného súdu SR z vlaňajška Krajský súd v Banskej Bystrici a následne po odvolaní sa Vysokých Tatier aj Najvyšší súd SR \"neinterpretovali ústavne konformným spôsobom príslušné reštitučné ustanovenie katastrálneho zákona, na základe ktorého obec Štrba reštituovala niektoré územné časti mesta Vysoké Tatry, vrátane Štrbského Plesa\".
Ústavný súd tiež konštatoval, že \"v daných súvislostiach bolo porušené právo Mestského zastupiteľstva mesta Vysoké Tatry na výkon územnej samosprávy zaručené ústavou\".
Obidve samosprávy teda považujú aj naďalej Štrbské Pleso za svoje katastrálne územie a obviňujú sa z provokácií. Robia tam vlastné aktivity a zriaďujú pracoviská. Obyvatelia sú zneistení a nevedia, komu majú platiť dane. Definitívne riešenie sporu je teraz opäť v rukách Najvyššieho súdu SR.
\"V zmysle nálezu Ústavného súdu (ÚS) SR sme povinní zabezpečovať výkon miestnej územnej samosprávy a prenesený výkon štátnej správy na území mesta v časti Štrbské Pleso. Keďže nález ÚS SR zrušil rozsudok Najvyššieho súdu SR, od ktorého sa odvíja právoplatnosť rozhodnutia Správy katastra v Poprade, zápis v katastrálnom operáte je v súčasnosti neplatný a nezáväzný, \" vyjadril sa k sporu ešte vlani v decembri Mokoš. Na Štrbskom Plese plánuje mesto zriadiť vysunuté pracovisko Mestského úradu.
Obecné zastupiteľstvo (OZ) Štrby na vlaňajšom zasadnutí 11. decembra zobralo nález ÚS SR na vedomie. V prijatom stanovisku konštatovalo, že nález posudzoval aplikáciu § 52 katastrálneho zákona a z jeho odôvodnenia vyplýva, že o obsahu a rozsahu katastrálneho územia nie je ÚS SR oprávnený rozhodovať. Rozhodnutie ÚS SR nebolo podľa Štrby rozhodnutím o zmene jej katastrálneho územia tak, ako je zapísané v katastri v súčasnosti.
S prihliadnutím na nález Ústavného súdu SR, ktorým sa vec vracia na ďalšie konanie, OZ nesúhlasilo s požiadavkou mesta Vysoké Tatry odovzdať správu časti katastrálneho územia Štrba k 1. januáru 2009. Súčasne schválilo postup obce pri zabezpečení výkonu miestnej územnej samosprávy a preneseného výkonu štátnej správy na svojom katastrálnom území v plnom rozsahu v súlade so zákonom o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov.
Mesto Vysoké Tatry chce podľa Mokoša opätovne prevziať samosprávu i prenesený výkony štátnej správy nad Štrbským Plesom aj v prípade, ak obec Štrba odmietne odovzdať agendu.
\"To nie je o tom, či sa so Štrbou dohodneme, alebo nie. Je to o tom, že v zmysle nálezu ÚS SR sme povinní vykonávať správu na tomto území. Obec sme už vyzvali, aby nemarila výkon rozhodnutia ÚS SR, \" vyjadril sa prednosta Mestského úradu v Starom Smokovci Juraj Hudáč. Dodal, že nájomné zmluvy s obcou, ktoré súvisia s výkonom správy a zabezpečovaním služieb na Štrbskom Plese, mesto nepredĺži. Podobný zámer má spoločnosť Verejnoprospešné služby Vysoké Tatry, ktorá zabezpečuje na Štrbskom Plese údržbu a čistenie miestnych komunikácií a zber komunálneho odpadu.
Celé územie Štrbského Plesa má 16.800 hektárov, pričom sporných je 2000 hektárov.
0